Avizecilerin Hikayesi

Avize kelime anlamı olarak asılan nesne anlamına gelmektedir. Doğu ve Batı’nın farklı kullanımlarda görülen avizeler başarılı birleşimler sonucunda özgün tarzlarına kavuşmuşlardır.

Mumlu avizeler ilk olarak 11. yüzyılda dini mekânlarda kullanılmış; ardından üst üste düzende birbirlerini eritecek olan mumların en uygun şekilde ışık saçmaları için farklı dairesel düzenler oluşturulmuştur. Kollu avize modelleri de mumların en uygun yanma koşullarını sağlamaları tasarlanmıştır. Elektriğin bulunmasının ardından 18. yüzyılda kullanımı artan avizelerde tunç, gümüş, pirinç, cam, necef gibi özgür malzeme çeşitliliğine gidilmiştir.

Tüm Avrupa’da yaygın olan avize modası Osmanlı Devleti’ne 18. Yüzyıldan sonra girmiştir ve bu süreci takip eden yüzyıllarda camilerde de kullanımına başlanmıştır. Türkiye’deki en göz alıcı avizeler Beylerbeyi, Dolmabahçe saraylarında ve Topkapı Sarayı müzesinde bulunmaktadır. Bu avizeler birkaç tonluk kristal ve camlarla süslenmiş seçkin örneklerdir.

Osmanlı döneminde kullanılan avizelerin geneline bakıldığında kullanılan cam ve işçilik kalitesi açısından Bohemya ve Venedik’ten getirtilen örneklerin tercih edildiği görülür. Avize tarihten bu yana insanların hayatlarında demirbaş bir aydınlatma gereci olarak yer almıştır ve almaya da devam edecektir.

Avize modelleri ise değişen trende göre form değiştirip malzeme çeşitliliğine uğrasa da gösterişli ve asil görünümü nedeniyle popülerliğini korumaya devam edecektir. Avizelerde günümüzde yaygın kullanılan malzemeler metal, alüminyum ve camdır. Ayrıca minimal yaklaşımdaki tasarımcılar kumaş malzemeyi de modern avize tasarımlarına katmayı başarmışlardır.

1986 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığının müsaadesi ile kurulan İstanbul Avize İmalatçıları ve Satıcıları Odası, kaliteyi artırmak için çalışmalar yaptı. İşyeri sahiplerine ustalık belgeleri verildi. Avizeciliğin merkezi olan Şişhane’nin turistik bir bölgeye dönüşmesi nedeniyle, avize ve yan sanayisini üreten firmaların Sultangazi avizeciler bölgesine taşınmasından sonra 20 Mayıs 2009 tarihinde Derneğimiz kuruldu.

AYDSİAD Üyeliği

Aydınlatma Sanayici ve İş Adamları Derneği’ne üye olma koşulları ve üyelik formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Haberler

Yayınlar

Menü